poniedziałek, 7 sierpnia 2017

PGD w świetle stanowiska Komitetu Bioetyki

Szukając w internecie informacji na temat finansowania diagnostyki preimplantacyjnej przez NFZ natknąłem się na bardzo ciekawe "Stanowisko Komitetu Bioetyki przy Prezydium PAN nr 2/2012  z dnia 8 czerwca 2012 r. w sprawie preimplantacyjnej diagnostyki genetycznej". Całe stanowisko dostępne jest tutaj

Komitet Bioetyki przy Prezydium PAN patrzy na problematykę PGD z punktu widzenia medycznego, etycznego i prawnego. 

Wydaje mi się, że jest to bardzo dobre i zarazem kompletne patrzenie na diagnostykę preimplantacyjną. Szkoda tylko, że żaden z naszych "wspaniałych" rządów nie wdrożył rekomendacji zgłoszonych przez Komitet Bioetyki.

W rekomendacjach czytamy między innymi:
  • "Po pierwsze, preimplantacyjna diagnostyka genetyczna pozwala znacząco ograniczyć liczbę
    prawnie dopuszczalnych zabiegów przerwania ciąży
    (...) 
  • Po  drugie, preimplantacyjna  diagnostyka  genetyczna  daje  szanse  na  urodzenie  zdrowego dziecka parom obciążonym genetycznie (...)
  • Po  czwarte, delegalizacja  preimplantacyjnej  diagnostyki  genetycznej,  w  sytuacji  istnienia prawnej akceptacji dla diagnostyki prenatalnej i przerywania ciąży  z powodu poważnej wady lub choroby,  naruszałaby  zasadę spójności aksjologicznej i systemowej prawa. (...)
  • (przyp. Diagnostyka PGD) Powinna  być świadczeniem  refundowanym przez NFZ, tak jak diagnostyka prenatalna in utero."
Szkoda niestety, że stanowisko to nie miało większego/żadnego wpływu na tworzone w Polsce w prawo, a co za tym idzie diagnostyka PGD nie jest finansowana przez NFZ.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz