środa, 24 października 2018

Finansowanie PGD z NFZ - mały sukces

W końcu w październiku 2018 doczekałem się wyczekiwanej od dawna odpowiedzi z Ministerstwa Zdrowia. Odpowiedzi na którą czekałem już od lutego 2018.
Przypuszczam, że pracownicy ministerstwa byli już zmęczeni moimi ciągłymi pismami, i postanowili dać za wygraną i w końcu udzielić mi merytorycznej odpowiedzi....A może pomogło pismo do AOTMIT?

Co ważne, Minister Zdrowia, 12 października 2018 zdecydował o przekazaniu do Agencji Oceny Technologi Medycznych i Taryfikacji procedur, które mnie interesują!


Wyczekiwana odpowiedź z MZ

Teraz pozostaje mi czekać 270 dni i zapytać Ministra Zdrowia o to co postanowiła agencja AOTMiT.

Myślę,że warto wspomóc AOTMiT w podjęciu jedynej słusznej decyzji i pisać pisma do Prezesa, którym obecnie jest dr Roman Topór-Mądry, zachęcające do wyrażenia pozytywnej opinii na temat preimplantacyjnej diagnostyki genetycznej PGD.  

Jeżeli ktoś z osób czytających te słowa ma ochotę wesprzeć mnie w moich staraniach o finansowanie PGD z NFZ, to proszę o pisanie do AOTMiT. W pismach należy umotywować, dlaczego NFZ powinien finansować PGD. Pismo można wysłać drogą mailową na adres sekretariatu dostępny na http://www.aotm.gov.pl.  Co zamieścić w takim piśmie? Najlepiej uzasadnienie zgodnie z kryteriami jakich oczekuje Minister Zdrowia - wszystkie kryteria dostępne są w moim kwietniowym wpisie.

4 komentarze:

  1. Super!Dzięki ,bo mimo że już Was to nie dotyczy,starasz się o refundację dla innych.Trzymamy kciuki !

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zachęcam do wysyłania pism do AOTMiT aby wydali pozytywną opinię :) to na pewno może pomóc!

      Z mojego punktu widzenia bardzo ważne jest aby w XXI wieku pomagać ludziom z chorobami genetycznymi. Dzięki preimplantacyjnej diagnostyce genetycznej PGD można uniknąć ciężkich czy śmiertelnych chorób genetycznych, które rodzice przekazują swoim dzieciom. Nie tylko diagnostyka PGD pozwala uniknąć ludzkich tragedii ale również pozwala ograniczyć koszty leczenia chorób genetycznych ponoszone przez NFZ. Zatem korzyści są nie tylko indywidualne ale i w wymiarze społeczny.
      Poza tym, jak diagnostyka preimplantacyjna PGD będzie finansowana z NFZ, to również więcej lekarzy będzie o niej wiedziało a co za tym idzie właściwie kierowało swoich pacjentów.

      Nam lekarze powiedzieli, że wiedza o mutacjach genetycznych jakie mamy nie daje nam NIC z punktu widzenia starania o kolejne dziecko. W konsekwencji mieliśmy drugą córkę, która również zmarła.. A wystarczyło, żeby lekarze nam powiedzieli, że ze staraniami o kolejne dziecko powinniśmy poczekać do wyników badań genetycznych, bo dzięki nim będziemy mogli skorzystać z in vitro z PGD aby uniknąć ewentualnych mutacji...

      Usuń
  2. Napiszę do AOTMiT:)) dzięki, że ciągle walczysz:)

    Pozdrawiam
    Angelika

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Super, pisz koniecznie. Postaraj się napisac zgodnie z kryteriami jakich oczekuje MZ, tak żeby ułatwić AOTMiT :) Zamierzam walczyć do momentu aż PGD nie będzie w koszyku NFZ...

      Usuń