czwartek, 7 lipca 2016

Rynek nieruchomości w Polsce - smutna rzeczywistość cz.2

Wyobraźmy sobie, że mamy do sprzedania mieszkanie. Jak się do tego najłatwiej zabrać ?



Na początek musimy poznać ceny podobnych mieszkań w okolicy. Pomocne w tym przypadku będą na pewno portale z ogłoszeniami o sprzedaży nieruchomości. Najpopularniejsze strony to:


Dzięki powyższym portalom, możemy zorientować się jak kształtują się ceny w naszej okolicy i dzięki temu będziemy w stanie wycenić nasze mieszkanie. Moim zdaniem dobór ceny jest niezwykle istotny, bowiem jeżeli wpiszemy cenę zdecydowanie za wysoką, to zmniejszymy zainteresowanie naszym ogłoszeniem co w konsekwencji utrudni nam sprzedaż. Jeżeli zaś wybierzemy cenę za niską, to po prostu stracimy na naszym mieszkaniu. Dlatego, przed ustaleniem ceny dobrze jest się porządnie zastanowić. Najlepiej wybrać cenę, z której nie chcielibyśmy zbytnio zejść w trakcie negocjacji. Moim zdaniem w trakcie negocjacji nie powinniśmy zejść poniżej 5% ceny wyjściowej. Paradoksalnie, zbyt wysoka cena wyjściowa, może w konsekwencji doprowadzić do tego, że mieszkanie sprzedamy taniej niż gdybyśmy rozsądniej dobrali cenę początkową.

Gdy zdecydowaliśmy się już na cenę, za jaką wystawimy nasze mieszkanie, przystępujemy do robienia zdjęć.. Ważne abyśmy postarali się o zrobienie atrakcyjnych zdjęć, które zaprezentują mocne strony naszego mieszkania.  Dla niektórych może wydajć sięto oczywiste, ale wiele osób zapomina o tym, że przed wykonaniem zdjęć warto posprzątać mieszkanie :)

Zdjęcia naszego mieszkania mogą wyglądać tak:

Taras

Sypialnia
Kuchnia
Łazienka

Gdy mamy już wybraną cenę, oraz przygotowane zdjęcia musimy jeszcze opisać nasze mieszkanie. Opisując mieszkanie koniecznie musimy podkreślić wszystkie jego mocne strony takie jak lokalizację, komunikację, standard wykończenia, nasłonecznienie czy wielki taras. Mocne strony ma każde mieszkanie, a my jako właściciele znamy je najlepiej, a potencjalny kupujący może nie być ich świadomy. Ponadto dobry opis, ułatwi kupującemu podjęcie decyzji. Na przykład, jeżeli dobrze opiszemy dojazd z naszego mieszkania w różne miejsca, to potencjalny kupujący nie będzie musiał już tego sprawdzać. Koniecznie musimy podać w ogłoszeniu rzeczywistą i dokładną lokalizację naszego mieszkania. Dzięki temu, osoby którym dana okolica nie odpowiada, nie będą nam zawracać głowy. 

Na koniec pozostaje nam wybranie portalu na którym zamieścimy nasze ogłoszenie. Obecnie jedynie 3 ostatnie portale z listy na początku tego wpisu umożliwiają darmowe dodawanie ogłoszeń.  Na pozostałych portalach trzeba zapłacić około 30 zł za 30 dni.  Zwróćmy jednak uwagę, że kwota ta jest wręcz nieporównywalna z prowizją jaką musielibyśmy zapłacić agencji za sprzedaż naszego mieszkania... Zakładając cenę mieszkania 500 000 , i standardową prowizję agencji na poziomi3,6% (18 000zł), mamy zapas gotówki na wystawianie naszego mieszkania na jednym z portali przez 50 lat.  Innymi słowy gdy zdecydujemy się na sprzedaż bez pośrednictwa agencji możemy tylko zaoszczędzić. Musimy pamiętać, że prawdziwą wartość przy kupnie mieszkania wnosi notariusz u którego możemy spisać umowę przedwstępną i ostateczną. Warto przy tym zaznaczyć, że zwyczajowo, koszty umowy notarialnej bierze na siebie kupujący.

Moim zdaniem, warto zacząć ogłaszanie mieszkania na jednym z portali płatnych oraz na wszystkich portalach bezpłatnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz